Bez strešnej krytiny by nebol domov skutočným domovom. Ako sa hovorí – mať strechu nad hlavou je skutočným bohatstvom človeka. Je však nesmierne dôležité, aby bola táto strecha kvalitná a dokázala túto stavbu ochrániť čo najlepšie. Trh so stavebným materiálom sa rozrástol natoľko, že krytín na strechy je neúrekom. V minulosti bola populárna prírodná krytina, ktorá pozostávala zo slamy. Pred niekoľkými desiatkami rokov sme na strechách domov stretávali len plechovú strešnú krytinu. Dnes je krytín na strechu hneď niekoľko a je skutočne ťažké si vybrať tú správnu.

město

Najpoužívanejšie krytiny na strechu

Betónová krytina na strechu – inak sa nazýva aj betónové strešné tašky. Tento typ je charakteristický vysokou odolnosťou voči mrazu, vode a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Životnosť tejto krytiny je vysoká – až 80 rokov. Jej veľkou výhodou je jednoduchá podkládka.

Pálená strešná krytina – je známa svojou výrobou z keramickej hliny. Keramická hlina predstavuje spojenie prírodného a ekologického materiálu. Tento typ krytina na strechu je charakteristický svojou stálofarebnosťou a dlhodobou životnosťou. Je možné tiež vykonať rôzne povrchové úpravy, ako napríklad glazúrovanie či engobovanie.

Vláknocementová krytina na strechu – predstavuje jednu z najľahších strešných krytín, ktorá je tiež zdravotne neškodná. Často sa používa pri rekonštrukciách starej strešnej krytiny za novú. Na hospodárskych budovách sa najčastejšie používa jej prírodné prevedenie – vo farbe cementu.

Plastová krytina na strechu – používa sa väčšinou tam, kde je potrebný maximálny prísun slnečného svetla. Existuje viacero typov plastovej strešnej krytiny, pričom najčastejšie sa vyrába ako plastové šablóny a plastové šindle z recyklovateľného plastu, čiže je ekologická. Pri plastovej strešnej krytine je dôležité ju správne namontovať.

Plechová krytina na strechu – aj keď v minulosti predstavovala najpoužívanejší typ, dnes je jej používanie už na ústupe. Plechová krytina na strechu je známa svojou ľahkosťou a veľmi priaznivou cenou. Ďalšou nespornou výhodou je aj jej rýchla montáž či demontáž.

Bituménová krytina na strechu – je reprezentovaná asfaltovými šindľami. Výhodou týchto šindlí je ich nízka hmotnosť, jednoduchá montáž a veľká odolnosť voči nepriaznivému počasiu – napríklad voči silnému vetru. Asfaltové šindle sa používajú aj kvôli tomu, že je veľmi jednoduché vytvarovať ich do rôznych netradičných tvarov, čo umožňuje zakryť všetky detaily na streche.

střechy

Okrem spomenutých typov strešných krytín sa používajú ešte rôzne iné, ako napríklad prírodná strešná krytina či bridlicová strešná krytina. Každá strecha je jedinečná a to isté platí aj o strešnej krytine. Ak aj vy stojíte pred rekonštrukciou strešnej krytiny a neviete sa rozhodnúť, ktorá je pre vás tou správnou voľbou, navštívte stránku www.krytina.sk, kde získate veľké množstvo cenných rád a informácií.