Na efektívne udržanie stálej teploty v domácnosti sa používajú termostaty. Termostaty sú moderným spôsobom domáceho vykurovania, ktoré zabezpečia aby ste mali vo vašom dome či byte stálu teplotu v hociktorý deň alebo v určitú hodinu, čo oceníte napríklad po návrate napríklad z lyžovačky keď sa vrátite do vyhriatej domácnosti, ale aj vo všedný deň.

topení

Termostaty a ich funkcia

Termostaty sú malé no veľmi efektívne zariadenia. Tvorí ich krabička, ktorá je veľmi senzitívna na zmenu teploty v jej okolí. Po nastavení požadovanej teploty ventil termostatu začne pracovať a sleduje okolitú teplotu. Pri ochladzovaní vzduchu sa ventil sťahuje a pri prehrievaní izby sa naopak rozťahuje. Vďaka tejto funkcii sa dá v miestnosti udržať stála teplota a my sa môžeme venovať bežným domácim činnostiam bez toho, aby sme sa obávali či v krbe alebo peci nedohorí drevo a podobne, pretože termostat si sám reguluje teplo v domácnosti. Pocit tepla je základnou ľudskou potrebou, pretože žiť v studenom a chladnom prostredí nie je nič príjemné. Použitie termostatu je vhodné aj pre ľudí, ktorí sú citliví na striedanie teploty v miestnostiach. Termostat tvorí termostatická hlavica, snímač a viditeľná hlavica. Všetky komponenty sú dôležité z hľadiska merania teploty v byte či v dome.

Typy termostatov

V súčasnosti je na výber z viacerých druhov termostatov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami, cenou či kvalitou. Podľa funkcie a konštrukcie sú na trhu manuálne termostaty, termostaty s programovateľnými hlavicami alebo digitálne programovateľné termostaty. Najčastejším druhom sú manuálne termostaty kvôli výhodným obstarávacím nákladom a jednoduchou montážou. Na tomto type termostatu sa dá obvykle nastaviť požadované teplota iba na jeden deň. Vyšší komfort a efektivitu pri vykurovaní dosahujú termostaty s programovateľnými hlavicami, ktoré si však vyžadujú vyššie obstarávacie náklady. Avšak pomocou týchto termostatov sa dá nastaviť požadovaná teplota v miestnosti na presne určený čas a aj na týždeň dopredu. Najlepším typom je digitálne programovateľný termostat, ktorý sa vyznačuje špičkovou kvalitou no najvyššími obstarávacími nákladmi.

radiátor

Pri správnom výbere termostatu, viete ušetriť nemalé finančné prostriedky za vykurovanie. Termostat však treba umiestniť na vhodné miesto, aby nebol zakrytý veľkými kusmi nábytku, závesmi alebo ani nebol umiestnený v prievane, pretože by teplota v miestnosti nebola pravdivá.

Pri výbere termostatov sa však poraďte s odborníkmi aby ste si vybrali ten správny termostat pre vašu domácnosť. Na internetovej stránke www.vykurovanie24.sk nájdete kvalitné vykurovacie systémy od spoločnosti Viessmann.