Tak kde začať?

Máte na výber viac možností. Môžete si mačku alebo kocúrika kúpiť priamo od chovateľa, alebo nájsť niekde cez inzerát. Veľa ľudí aj malé mačiatko s láskou podaruje „do dobrých rúk“ alebo navštívte útulky. Či už a rozhodnete pre dospelú mačku alebo mačiatko, vedzte, že mačka je inteligentné zviera.

kotě

Mačka a jej hygiena

Tieto stvorenia sú čistotné od narodenia. Oblizujú sa a tým sa čistia aj niekoľkokrát denne a preto ju nie je potrebné kúpať. Väčšina mačiek sa vody bojí. Stačí jej zabezpečiť prenosnú toaletu a vysypať do nej podstielku. Možno pri mačiatku sa stretnete s pár nehodami, ale rýchlo sa naučí, kam má ísť… Netreba zabúdať na pravidelné čistenie podstielky, lebo ak je moc znečistená, mačka urobí potrebu naschvál mimo nej. Pelech nepotrebuje, vyspí sa všade. Na gauči, na zemi aj na parapetnej doske.

Krmivo pre mačky

Ako potravu môžete zvoliť: granule, konzervu a netreba zabúdať samozrejme na čistú vodu. Vodu môžete niekedy zameniť aj za mliečko alebo smotanu, ale má to skôr ako maškrtu. Je to zviera a zje všetko a čo jej nechutí, to len oňuchá a nechá tak. Oproti psíkom, mačky keď sú najedené, tak odídu a vrátia sa k miske neskôr.

Navštívte veterinára

Popýtajte sa v okolí na veterinárne ambulancie a dohodnite si stretnutie. Mačku bude dať treba odčerviť, zaočkovať a vykastrovať. Kastrácia nie je povinná, je to na zvážení – ale zviera sa tým ukľudní a nemusíte sa báť, že vám prinesie domov mačiatka. V letnom období jej treba zaobstarať ochranu proti kliešťom. Samozrejme ak napríklad bývate na prízemí a budete ju púšťať vonku.

kočka

Hravé zvieratko

Tento štvornohý miláčik vám rýchlo prirastie k srdcu. Rozumejú si aj s deťmi, ale nebláznia s nimi ako psíky. Dokážu byť aj tvrdohlavé a nezaprie sa v nich lovec. Iba keď ju budete mať doma pochopíte, aké mačky dokážu byť zábavné a vedia sa vyhrať doslova so všetkým. Rady naháňajú svetielko, šnúrky a po všetkom lezú a skáču. Na trhu je veľa mačacích domčekov a rôzne škrabátka, ak máte v byte priestor, je dobré to zaobstarať. Nezabudnite im ostrihať pazúriky, aby ste si ochránili nábytok.
Ak sa chystáte mimo domu, mačka vydrží doma sama aj niekoľko dní. Treba jej len nechať dostatok jedla a vody a vyčistené wc.