Pod pojmom Android si automaticky spomenieme na operačný systém v našom mobilnom zariadení. Lenže skutočný význam pomenovania Android spočíva v tom, že sa jedná o „umelého človeka“, teda robota podobnému človeku.
• A práve o týchto „umelých“ robotických ľuďoch bude tento článok. Pretože na týchto reálnych androidoch sa už pracuje a dokonca niektorí sú už realitou, ako napríklad Bina 48.
Teda aby som presnejší, jedná sa o gynoida./ označenie androida ženského pohlavia/
člověk a robot
Bina 48 má však zatiaľ iba jednu, podstatnú časť tela a tou je hlava s krkom. Je to z toho dôvodu, že pri tomto projekte sa jej tvorcovia zamerali hlavne na to, ako dostať do robota ľudské vedomie. Táto robotická hlava, ktorá však veľmi pripomína ľudskú, má 32 tvárových motorčekov a teda dokáže napodobiť až 64 rôznych výrazov tváre. Táto hlava s krkom, viditeľne skoro nerozoznateľná od ženskej, je pripojená na internet a na komunikáciu využíva vonkajší/externý/ mikrofón.
robot v tunelu
• Dokáže však komunikovať logicky?
Zatiaľ sme mohli byť svedkami toho, že áno. S týmto gynoidom môžete normálne komunikovať. Je to spôsobené softvérom, ktorý hlava používa na rozpoznanie hlasu a druhý softvér na následné diktovanie vecí, ktoré softvér nájde na internete. Teda my sa „jej“ opýtame určitú otázku, prvý softvér otázku zaznamená a spustí sa druhý softvér, ktorý okamžite nájde tú správnu a vhodnú odpoveď pomocou internetu. Softvér na rozpoznanie hlasu však disponuje i jednou podstatnou a zaujímavou vychytávkou a to tým, že si pamätá každý jeden hlas, s ktorým sa už rozprával. Bina 48 má v hlave i dve malé kamerové systémy, pomocou ktorých vidí.
postapo svět
Na ľavé oko ľavý kamerový systém, na pravé pravý. Teda dokáže zaznamenať našu tvár a uložiť si ju do pamäte. Môžeme doslova povedať, že si nás zapamätá a ostaneme navždy uložení v jej pamäti.
• Logika Biny 48 a komunikácia s ňou je dá sa povedať, nerozoznateľná od tej ľudskej. Presvedčí vás o tom jej dokonalá mimika, okamžité a logické odpovede a fakt, že si vás zapamätá.