Pri navrhovaní kúpeľne je treba rozmýšľať nadčasovo. Tento priestor sa približne desaťročie nezmení. Deväťdesiate roky minulého storočia sa vyznačovali obvyklými rozmermi 15×15, 20×20 poprípade 30×30 centimetrov. Technológia proste nedovoľovala viac a ľudia to brali ako samozrejmosť. Dnes je popri týchto tradičných rozmeroch možná výroba dlaždíc s hranou 40, 60 či 80 cm. Najnovšie môže mať rozmer až 3 x 1 m s hrúbkou 3 milimetre. Veľkolepé umelecké obkladové steny bývajú doplnené o trojrozmerné obkladačky, napríklad v tvare rytmických vĺn. 3D geometrické vzory vytvoria úžasný optický efekt keď sa dobre skombinujú s osvetlením.

koupelna

Prečo použiť veľkoformátový obklad?

·         vhodné do akéhokoľvek priestoru – malého či veľkého
·         lepšia povrchová úprava
·         optické zjednotenie
·         ľahšia údržba – menej škár
·         rýchlejšia pokládka

Vzniká tak veľká plocha, ktorá nie je prerušovaná škárami, v ktorých sa obvykle držia nečistoty. Takáto dlažba je viac náročná na rovnosť podkladu a na použité lepidlá a škárovacie hmoty. Do kladenia by sa teda určite nemal púšťať laik.
Čo sú to rektifikované a kalibrované dlaždice?

Pokiaľ sa predsa rozhodnete pre tieto formáty, vyberajte radšej rektifikované (kvalitnejšie)  alebo len kalibrované – znamená to tzv. „bez škár“. Táto eliminácia kolísania rozmeru keramiky je vytvorená zabrúsením hrán vypálenej hotovej dlaždice. Jediný rozdiel medzi rektifikáciou a kalibráciou je v presnosti. Zabrúsené hrany dlaždíc môžu mať minimálnu hrúbku škáry 2 až 3 milimetre.
Pri výbere a nákupe veľkoformátových dlažieb a obkladov treba dbať na dostatočné množstvo. Pri týchto formátoch dochádza k zvýšenému prierezu, tým pádom sa odporúča kupovať na výmeru plochy asi o 15% väčšiu ako je skutočná. Mínus týchto dlažieb je, že ich kladenie trvá dlhšie ale cena je porovnateľná s klasickými menšími dlažbami.

galerie

Tento trend nie je len chvíľková záležitosť a bude sa už len rozširovať. Je teda len na vás, či vsadíte na klasiku alebo veľkolepé nadčasové prvky.