1. Príznaky

Najčastejším prejavom hĺbkovej žilovej trombózy venasum.com býva bolesť v dolných končatinách. Objaviť sa môže i opuch, ktorý je niekedy takmer nepozorovateľný, no niekedy môže ísť o naozaj silný opuch. Na nohách si môžete všimnúť aj začervenanú pokožku. Zvýšená teplota, https://cs.wiktionary.org/wiki/teplota je síce menej bežným prejavom, no nie je vylúčená.
Muž v hnedých krátkych nohaviciach s bosými nohami stojí na piesku

  1. Rizikové faktory

Poznáme mnoho rizikových faktorov a niektoré z nich dokonca nie sú presne známe. Opatrní by však mali byť najmä ľudia, ktorí trpia kŕčovými žilami, majú nadváhu alebo sedavé zamestnanie. Vznik trombózy môže ovplyvniť aj prekonanie operačného zákroku alebo zranenia dolných končatín. Pozor by ste si mali dávať aj vtedy, keď ste dlhšie imobilní. Fajčenie, vysoký krvný tlak a ochorenia krvi taktiež nie sú zanedbateľnými rizikovými faktormi.

  1. Prevencia

V prípade tohto ochorenia máte mnoho možností, ktoré pôsobia ako prevencia jeho vzniku. V prvom rade by ste mali pravidelne športovať. Dolné končatiny by nemali byť dlhodobo a nadmerne zaťažované. Ak sa u vás objavia bolesti nôh alebo prvé príznaky kŕčových žíl, čo najskôr navštívte lekára. Preventívnym opatrením je aj dostatočný príjem tekutín a udržiavanie primeranej váhy.

  1. Prístup pacienta

Ak sa u vás tento zdravotný problém už objaví, žiadna liečba nepomôže tak, ako váš zodpovedný a aktívny prístup. Ak vám lekár predpíše lieky na riedenie krvi, musíte striktne dodržiavať stravovací režim. Niektoré potraviny totiž účinky týchto liekov výrazne znižujú. Základom je najmä to, aby ste počúvali a aj dodržiavali všetky odporúčania vášho lekára.
Dve osoby s bosými nohami v bielej miestnosti so stoličkou

  1. Dôsledky

Hĺbková žilová trombóza patrí medzi tie najzávažnejšie ochorenia. Ak sa totiž vzduchová bublina pohne, môže skončiť kdekoľvek vo vašom tele. V podstate je úplne zbytočné, či budete ležať v nemocnici alebo behať po horách. Ak by totiž došla a do srdca, nepomôže vám ani celý tým tých najlepších odborníkov. preto nepodceňujte prevenciu a samozrejme ani liečbu.

Posted in Nezaradené