Rím založili dvaja bratia odchovaní vlčicou
Obaja bratia – dvojčatá, sa volali Romulus a Remus. Boli opustení skoro po svojom narodení. Objavil ich vlk na brehoch rieky Tiber, ktorý ich vzal a nakŕmil. Nakoniec chlapci vyrástli a našli mesto. Ale rovnako ako bratia mali svoje hádky o tom, kto bude vládcom ich nového mesta. Brat proti bratovi. Remus bol zabitý. Romulus sa stal panovníkom a pomenoval toto mesto po sebe: Roma – Rím.

koloseum.jpg
 

Starí Rimania uctievali veľa rôznych bohov
Každý boh a bohyňa mal/mala svoju špecialitu: Venuša bola uctievaná, ak ste mali problém v láske, a Janus, keď došlo k zmene vášho života. Dokonca aj cisári sa stali bohmi. Rimania tiež prevzali bohov z iných krajín, na dôkaz úcty k podrobenému obyvateľstvu postavili chrámy ich bohov v Ríme.
 
Rimania niekedy zaplavili celé Koloseum alebo Cirkus Maximus aby sa mohli uskutočniť lodnej bitky
Veľké člny pokryté bojovníkmi bojovali proti sebe na vode. Zaujímavosťou bolo aj používanie  živých rekvizít – aligátory.
 
Staroveký Rím je aj pod zemou
Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sú všetky starodávne veci oveľa nižšie ako úroveň ulice? Je to preto, že po toľkých stovkách rokov sa mesto nahromadilo a stavalo na vrchu budov. Pod mestom sa nachádza sieť tunelov, katakomby.
 
Rimania zvykli jesť plchov (malé hlodavce) a iné divné zvieratá ako napríklad plameniaky.
 řím.jpg
Jedli vždy na lehátkach v „pololeži“
Keby ste boli pozvaní na večernú večeru v starom Ríme. Prišli by ste do miestnosti s pohovkami, nie stolmi a stoličkami. Zvyčajne sa opierali o ľavú ruku a pomocou pravej  si dávali jedlo do úst. Pokúste sa presvedčiť svojich rodičov, aby to s vami vyskúšali!
Rimania zvykli umývať oblečenie močom
Pretože moč obsahuje čpavok, silné bieliace činidlo, starí Rimania si prali svoje prádlo v moči. V mnohých uličkách boli verejné pisoáre, ktoré mohli muži používať a ich obsah sa zhromažďoval každý deň a bol prinesený do práčovne.