Hoci málokto o tom vie, ale fretka sa už v dnešnej dobe nechová na vylákanie koristi z úkrytu, ako to kedysi bývalo. V minulosti slúžila poľovníkom a to tak, že fretku vpustili do napríklad zajačej nory a na noru nasadili sieť. Fretka po chvíli vylákala korisť von do siete. Dnes sa však fretka chová už ako domáci miláčik. Pokiaľ niektorí neviete čo je to zač, je to jednoducho zvieratko podobné v našich končinách známej kune a tchorovi. Chovať takéhoto domáceho miláčika však nie je také jednoduché ako chovať mačku či psa.
 fretka v zoo
Krmivo
Výber krmiva je veľmi dôležitý. Málo majiteľov a tiež výrobcov si uvedomuje, že fretka je mäsožravec. Je to šelma. Potrebuje najmä mäso, vlákninu nedokáže takmer vôbec stráviť. Preto pokiaľ chcete, aby vaša fretka nemala problémy so srsťou, zubami, obličkami je vhodné radšej investovať do kvalitných granúl. Pred ich kúpou je potrebné pozrieť sa na ich detailné zloženie bielkovín a tukov. Tie najlepšie odporúčame objednávať cez internet, pretože zvyčajne v kamenných predajniach sa nenachádzajú. Známa technika kŕmenia je tiež BARF. Ide o kŕmenie priamo mäsom s trochou zeleniny a iného. Predovšetkým surovým mäsom s kosťami. Pre fretky je to najprirodzenejšia metóda kŕmenia. Väčšina majiteľov však kupuje kvalitné granule a surovým mäsom stravu zvieratka len dopĺňa. Fretka si tiež z času na čas rada uchmatne kúsok paradajky, jablka alebo papriky. Nie je to zlé, len to netreba preháňať.  Ďalej ju možno kŕmiť tiež rôznymi druhmi sušeného mäsa, ako doplnok predovšetkým na odpútanie pozornosti napríklad pri strihaní pazúrikov sa používajú rôzne vitamínové a lososové pasty.
 zívající fretka
Vychádzky
Mnoho majiteľov svoje fretky chodí venčiť. Fretka je veľmi zvedavý tvor a zaujíma ju v podstate všetko. Samčekovia najmä v čase ruje všetko značkujú a preto je najlepšie nech to spravia vonku v prírode. Okrem iného trocha prírody predsa ešte nikomu neublížilo. Treba však dávať pozor na to, čo fretka počas svojho pobytu vonku nájde a zje. Určite ju treba ťahať preč od mŕtvoliek zvierat, akéhokoľvek jedla a umelých obalov. Pokiaľ sa chystáme na dlhšiu prechádzku, je dobré so sebou vziať nádobku na vodu a nejakú drobnosť ako napríklad pár granuliek alebo sušené mäsko. Čo sa týka samotnej realizácie prechádzky, potrebujeme na ňu postroj a vodítko. Rozhodne nebude stačiť obojok. Obojok môže fretku škrtiť, môže sa z neho vyvliecť alebo nedajbože sa niekde obesiť. Z týchto dôvodov je vhodný postroj, nie príliš tesný ale ani nie voľný lebo fretka sa z neho potom môže ľahko vyvliecť.
 
Samotné vlastnenie fretky ako domáceho miláčika však sprevádza aj mnoho iných vecí. Ale to si môžeme priblížiť v ďalšom článku.