Ak Vás láka myšlienka za dobrodružstvom a novou kultúrou, určite neváhajte a chodte do toho. Samozrejme, že zo začiatku si musíte prejsť fenoménom kultúrneho šoku, no postupom času sa urovná a vy budete pánom situácie.  A čo také Vám prinesie toto zahraničné dobrodružstvo?
spokojená studentka
1.       Jazykové zdatnosti
Štúdium v zahraničí je ako jazykový kurz, no s tým rozdielom, že ho absolvujete 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Prvé prednášky sa Vám budú zdať náročné ba až nezrozumiteľné, pretože odborné vyjadrovanie a hovorená reč nie je jedno a to isté. Na druhej strane prelúskanie odbornej terminológie Vám zaberie jedno poobedie. Nevzdávajte sa hneď na začiatku – pretože Vás čakajú nespočetné hodiny konverzácie, a to grátis!
 
 
2.      Spoznávanie novej kultúry
 
Ako sa hovorový iný kraj, iný mrav. Je to pravda. Po prekonaní kultúrneho šoku (po  tzv. Fázy ružových okuliarov, ktorá je  nasledovaná obdobím neustáleho porovnávania so svojou vlastnou kultúrou …) dostanete reálny obraz ako sa žije v danej krajine. Všetko to, čo s Vám pred tým zdalo nové, cudzie a čudné, Vám teraz príde samozrejmé a automatické. Dostanete nový uhoľ pohľadu na Váš doterajší život, na každodenné situácie a na bežné riešenie problému. Pamätajte, že každá kultúra má v sebe niečo originálne, niečo pekné, ale aj to s čím nemusíte doslova súhlasiť. Táto skúsenosť Vám ponúka možnosť obohatenia Vášho životného štýlu.
student v knihovně
3.      Noví ľudia, noví kamaráti
Každý má pri sebe nejakú osobu, ktorá mu je blízka. Môže sa stať že prvé dni sa budete cítiť osamelo. No po prvých prednáškach sa všetko otočí o 180°. Mať zahraničných kamarátov, má hneď niekoľko výhod:
–            ste nútení  konverzovať v cudzom jazyku
–            pomáhajú Vám s riešením situácií, s ktorými si neviete rady kvôli kultúrnym rozdielom
–            aj po ukončení štúdia, máte vždy možnosť vrátiť sa na dovolenku do krajiny v ktorej ste študovali
 
4.      Curriculum vitae
Váš zahraničný titul je oveľa atraktívnejší pre zamestnávateľa. Stávate sa objektom, ktorý prinesie novinky do jeho firmy. Či už pre nové firmy, ktoré sa nechcú riadiť zastaralými princípmi, no budete aj medzníkom v komunikácií so zahraničnými klientmi, čo pre firmu znamená nové pracovné príležitosti.

5.      Samostatnosť
To, čo najviac ocenia Vaši rodičia, je práve samostatnosť. Ostanete odkázaný sám na seba v každodenných situáciach, ktoré pred tým za Vás robila mama či otec. Ak nepôjdete do obchodu – nebudete mať čo na raňajky, ak nedáte do práčky – čisté tričká sa Vám čoskoro minú. To čo ste pred tým brali ako samozrejmosť, sa zrazu nie je také automatické. No aj takúto školu života prináša štúdium v zahraničí.

Pre tých, ktorí si netrúfajú začať študovať v zahraničí, je veľké množstvo výmenných programov ako napríklad Erasmus či International Student Exchange Programs