O tom že vedomosť nie je iba to čo vieme zopakovať hoci nechápeme ten význam snáď ani netreba písať. Na druhej strane v dnešnej pretechnizovanej dobe sme stále viac a viac odkázaný na moderné technológie pričom zabúdame na to podstatné. A to sú vedomosti. Máme na mysli skutočné vedomosti a nie iba iba stroho naučené frázy. Človek ale nie je stroj a preto ani nie je možné aby sa nové veci naučil len tak. Práve naopak. Ľudský mozog je vo svojej podstate super-počítač ktorý si sám určuje čo je pre nás podstatné a čo nie. Môžeme ho síce ovplyvniť za pomoci vlastnej vôle ale koniec koncov. Absolútne to nefunguje tak že si zmyslíme že sa niečo naučíme a za okamih to aj skutočne vieme. V skutočnosti je to zdĺhavý proces ktorý sa dá ale pomocou správnej techniky uľahčiť.

dokumenty
 
Dôležité je aby ste počas učenia chápali čo sa vlastne učíte. Ak nechápete čo daný text znamená, tak ani nemá zmysel aby ste sa zamýšľali ďalej nad ďalšou kapitolou. Mali by ste samy seba opýtať aspoň tieto otázky.
 

  • Čo znamená to slovo?
  • Viem to opísať aj inak?
  • Čo chcel vlastne autor povedať?

 děti

Samozrejme ak ste unavený, môžete rovno zabudnúť na to že sa niečo naučíte. Niet nad kvalitný odpočinok. Vo väčšine prípadov sa dočítate že je optimálne späť 6-8 hodín. No berte na vedomie že aj 5 hodín kvalitného spánku je mnoho krát  oveľa viac ako sa 8 hodín prevaľovať na posteli zo strany na stranu čakať kedy zaspíte.
 
 
Ak sa chcete niečo nové naučiť, je potrebný rád. Ak nebudete mať predstavu kde začať a kde by ste chceli byť vedomosťami o mesiac a viac. Tak len márnite čas pretože sa každú chvíľu budete učiť všetko a dokopy budete vedieť nič. A to predsa nie je vaším cieľom. V skutočnosti sa tak jedná o mrhanie vaším časom a energiou. Musíte si teda stanoviť pevný cieľ ktorý keď dosiahnete posuniete sa na ďalšiu úroveň a tak sa postupne vypracujete. Dobrým pomocníkom býva tiež opakovanie si predošlých lekcií čo ste sa naučili.
 
Samozrejmosťou by malo byť že to čo sa naučíte máte aj kde a ako prakticky aplikovať. Istotne si pamätáte ako ste sa v škole učili matematické vzorce alebo priamu a nepriamu úmeru. Kde babka mala v skrini o 300g hrubej múky menej ako tomu bolo včera. A podobné nezmysli. Už nie ste v škole a nové veci sa učíte pretože chcete alebo potrebujete k práci a preto nestrácajte čas ale učte sa efektívne a to čo je potrebné.