Či už sa pozrieme na spotrebiče alebo iné súčasti bežného bývania, spája ich jedna vec. A to fakt, že nevydržia večne. Do našej domácnosti tak pravidelne investujeme, či už vravíme napríklad o elektronike, bielej technike alebo nábytku. Výnimku netvorí ani posteľ, ktorá je pre komfortné bývanie neodmysliteľná. V tomto prípade by však nebolo praktické a už vôbec nie finančne prístupné, pokiaľ by sme cca každých 5 rokov museli kupovať novú posteľ. V tejto situácii k znovunavráteniu komfortu stačí obmeniť matrac, respektíve vybraťnové a kvalitné matrace na mieru.Drevená manželská posteľ
Faktorom obmeny matracov však nemusí byť spravidla konkrétne časové obdobie, ale skôr pocit, že pohodlnosť vašej postele sa vytráca, rovnako ako aj kvalita vášho spánku.
Príznaky vytrácajúceho sa komfortu ako aj nepohodlného spánku ste už zrejme zažili. Nedarí sa vám zaspať, počas noci sa stále budíte, pričom ráno sa zobúdzate s „dolámanou“ chrbticou, nedostatočne zregenerovaní a výnimku nemusí tvoriť ani bolesť hlavy. Sú to prakticky podobné stavy, ako „po opici“ s tým rozdielom, že ste nepili a ani neboli na žúre.

  • Na vine teda môže byť práve starý matrac a fakt, že vaše telo si počas spánku nedokáže nájsť tú správnu polohu, respektíve prispôsobiť sa mu, čím nie je možné dosiahnuť hlbší spánok.

Žena spí prikrytá s dekou
Ako už bolo naznačené vyššie, časové obdobie nemusí byť jediným faktorom obmeny, avšak spravidla vravíme o časovom úseku v trvaní 5 rokov. No u kvalitných matracov môže životnosť a kvalita vydržať kľudne aj dvakrát viac, respektíve 10 rokov. V oboch prípade sa pod postupné ničenie podpisuje hygiena, pričom aj v prípade čistého prostredia (a čistotného človeka) sa neubránime tomu, že každú noc vypotíme cca 7dcl tekutín.
Z hľadiska matracov a pohodlnosti spánku je dôležitá takisto ich tvrdosť, pričom tie hrubšie (a drahšie) môžeme uložiť na pevný podklad, čim dosiahneme efekt tvrdšieho spánku.