Našli ste pod kapotou auta uzimené mačiatko? Ponúkol vám známy nechcené potomstvo svojej tuláčky alebo nad kúpou mačky uvažujete už dlhšie? Aby sa váš nový prírastok nezmenil na nevítaného hosťa, využite naše rady pre krajší život s mačkou.
siamská kočka
Zdravie
Stravu prispôsobte veku a zdravotnému stavu vašej mačky. Trh ponúka rôzne typy krmiva pre mačiatka, pre mačky dospelé, sterilizované či chované v byte. Vonku žijúca mačka má viac pohybu a dokáže si jedálny lístok spestriť aj sama, pri bytovej mačke sa o vyváženosť musíte postarať vy. Samozrejmosťou by mala byť vždy čerstvá voda,  pre tento účel sa dajú zakúpiť špeciálne izbové fontánky. Nezabudnite ani na pravidelné odčervovanie, ochranu proti vonkajším parazitom a veterinárne prehliadky.

Zápachy
Najčastejším zdrojom zápachu je mačací záchod. Investujte preto do krytej toalety s filtrom a podstielky pohlcujúcej pachy. Záchod udržujte čistý a pri výmene podstielky ho vydezinfikujte. Zdrojom nepríjemného pachu môže byť aj dospelý nekastrovaný kocúr, ktorý si navyše zvykne značkovať teritórium. Ak neplánujete mačiatka, zvážte kastráciu, avšak až po pohlavnom dozretí kocúra.

Hygiena
Ako je všeobecne známe, mačka je čistotné zviera a o jej kúpaní sa medzi chovateľmi vedú diskusie. V zásade sa o seba dobre postará sama, no príležitostne, napríklad v prípade veľkého znečistenia, ju okúpať môžete, nenamáčajte jej však príliš hlavičku. Uši, oči a ňufáčik čistite jemne vatovým tampónom a príslušným prípravkom.
kotě u kytky
Srsť
S pĺznutím sa budete musieť zmieriť. Aby ste však zredukovali množstvo nekontrolovane vypadnutých chlpov, srsť pravidelne vyčesávajte špeciálnou kefou, u dlhosrstých mačiek každý deň. Pri vylizovaní srsti mačička často nejaké tie chlpy prehltne a následne ich v chuchvalcoch, zvaných bezoáre, vyvráti. Pomôcť  jej môžete krmivom alebo výživovými doplnkami podporujúcimi prirodzené vylučovanie týchto bezoárov.

Pohodlie (aj vaše)
Nečudujte sa, ak klasický peleštek zostane ohrdnutý. Mačky sú zvedavé, všetko prehľadajú, vlezú do každej škatule alebo tašky. Takisto veľmi rady lozia, nehľadiac na krehkosť vecí, a pozerajú sa na svet zhora. Pre ochranu vášho nábytku a majetku by ste preto mali mačke zabezpečiť takzvaný mačací strom, čiže stojan s ležoviskami, škrabadlami, hračkami a brlôžkom, kde sa môže vyblázniť, ale aj ukryť. Spokojnosť vašej mačky vďaka správnej starostlivosti sa určite prenesie aj na vás.