Už od nepamäti sa najmä na šľachtických dvoroch chovali čistokrvné plemenená psov, ktoré mali šľachtici vo veľkej obľube. Svojim pánom prinášali radosť a potešenie. Pes bol vždy považovaný za inteligentné zviera, ktoré dokáže pochopiť myslenie a cítenie človeka. Vždy slúžil verne až do poslednej chvíle. Samozrejme za predpokladu, že pán si svojho miláčika od šteniatka dobre vychoval.

psi

V niektorých kultúrach sú psy dodnes uctievané a symbolizujú jeho ľudskosť. Postupom času sa tieto zvieratá začali využívať aj na úžitkové veci ako sú stráženie pozemkov, pomoc pri zaháňaní oviec na lúkach alebo ako hladači, ktorí sú špecializovaný na nájdenie určitého druhu veci.

                Tietozvieratá však potrebujú neustálu pozornosť a záujem od svojich majiteľov, čím sa len posilňuje puto medzi majiteľom a psom. Pes si vyžaduje určitú starostlivosť, ktorá záleží od plemena psa. Niektoré psy vyžadujú vzhľadom na ich hustú srsť rôznu úpravu v podobe česania alebo strihania a iné sa zase potrebujú neustále niečím hrať. Majú radi deti o čom svedčí aj povaha niektorých plemien ako sú labrador alebo zlatý retríver. Ich spoločenskosť a hravosť je ideálna do rodín s malými deťmi. Toto plemeno je veľmi spoločenské a má rado prítomnosť ľudí, rado sa hrá a to viac ešte radšej behá. Preto pri tomto plemene psa nezabúdajte na dostatočný pohyb v podobe prechádzok.

buldok

V súčasnosti sa pár vybraných plemien cvičí najmä na hľadanie drog a výbušnín, ktoré pomáhajú ľuďom odhaliť nekalé úmysly ľudí.  Sú to skvelý pomocníci, ktorých viaže na ľudí bohatá história a pomáhajú ľudom uľahčiť život. Ľudí ktorých postihol zlý osud a stratili alebo sa narodili bez zraku, pomáhajú špeciálne vycvičené psy v každodenných situáciách prekonávať prekážky a nástrahy, ktoré číhajú na každom kroku. Spokojný pes sa vám za to odvďačí vernosťou a láskou, ktorú vám obetuje do konca jeho života.