Na začiatku si treba uvedomiť, že psy v útulku sú tam z rôznych príčin. Niektoré sa tam dostali, pretože boli týrané, vyhodené na ulicu alebo sa ich majitelia jednoducho zriekli. Veterinári tvrdia, že najlepšie je zobrať si z útulku malé šteniatko a to kvôli rôznym povahám psov, ktoré si v minulosti prešli peklom.  To si treba uvedomiť pred tým ako prejdete bránami útulku.

pes v plotě
Pýtajte sa

Nikdy nie je na škodu sa o danom psíkovi dozvedieť čo najviac. Informácie vám pomôžu zorientovať sa pri výbere psa. Prichystajte si zoznam otázok a požiadaviek. Najlepšie je si to niekam zapísať. Buďte precízny a nič nevynechajte. Pes sa stane novým členom rodiny a je dobré sa o ňom dozvedieť čo najviac.

Zoznámenie

Pre vás a vaše ratolesti by bolo dobre zoznámiť sa so psíkom, ktorého by ste si chceli adoptovať. Najlepšie je pravidelné venčenie, či možnosť zobrať si ho na pár dni domov. Po niekoľkých dňoch pozorovania uvidíte, či je daný psík pre vás vhodný alebo nie.


Príprava domova

Ak ste už skalopevné rozhodnutý zobrať si psíka domov, je vhodné mu prichystať čestné miesto. Najvhodnejšie je vybrať v dome tichšie miesto, kde uložíte matrac alebo pelech. Pes sa nezaobíde bez dvoch misiek a to na vodu a granuly. O zábavu sa mu postarajú hračky, ktoré nájdete v rôznych obchodoch s potrebami pre domácich miláčikov.  Psíka budete musieť aj venčiť a v tomto prípade sa nezaobídete bez obojku a vôdzky.
spokojený pes
Ak ste si vybrali malé šteniatko, nezabúdajte, že prvé dni mu bude pravdepodobne smutno za kotercom. Preto na miesto kde uložíte psíka spať, zabaľte do deky fľašu s teplou vodou. Tak bude mať pocit, že leží medzi šteniatkami.


Nečakaná návšteva

Majte na vedomí, že pracovníci mnohých útulkov chodia na pravidelné návštevy do rodín, ktoré si u nich adoptovali zvieratko. Zisťujú tak, či adoptovaný psík žije v podmienkach aké sa stanovili na začiatku adopcie.