Skupina výskumníkov z Nemecka nedávno predstavila veľmi malý senzor, ktorý dokáže úspešne odhaliť zápach a zapadá do každého moderného smartphonu.
Za vývoj je zodpovedná skupina vedcov z Karlsruheho technologického inštitútu, na čele s fyzikom Martinom Sommerom. V súčasnosti môže senzor upozorniť na vôňu dymu, plynu alebo ohňa  ale odborníci chcú zariadenie ako „veľké a vhodné pre každodenné použitie“. Preto sa v budúcnosti plánuje učenie „elektronického nosa“ na určenie napríklad čerstvosti jedla. A napriek svojej veľkosti nos funguje veľmi presne a je oveľa citlivejší ako ľudský.

nos

Ľudské čuchové orgány sa používajú na rozpoznanie zápachu niekoľkých miliónov čuchových buniek, ako aj zväzku neurónov v čuchovom centre mozgu. Ak to chcete opakovať v elektronickom zariadení, nie je to jednoduchá úloha. Na jej realizáciu nemeckí vedci použili špeciálne nanovlákna, ktoré reagujú na komplexné zmesi plynov. Vytvárajú rôzne signály v závislosti od okolitého zápachu. Tieto signály sa analyzujú čipom na báze oxidu ciničitého. Najprv sa musí systém „naučiť“ určité vône. Potom ju automaticky rozpozná.  Skutočnosť je, že všetky objekty nie vždy cítiť rovnako. Napríklad kvety za slnečného počasia cítiť inak v daždi alebo po ňom.

Zistilo sa, že stabilita elektronického nosa závisí predovšetkým od náhodných zmien v zložení okolitého vzduchu a zavedenie postupu pre nosové tréningy poskytuje stabilitu už mnoho rokov. Okrem toho bola najskôr dokázaná schopnosť zariadenia fungovať už viac ako osem rokov. Tento výsledok doteraz nepreukázal ani jeden z vytvorených umelých nosov.

čumáky

V prípade, že záverečná fáza testovania bude úspešná, vedci budú môcť vytvoriť „ideálny“ elektronický nos, ktorý môže byť použitý pre analýzu plynných médií a identifikujúci rôzne pachy. Určite by si každý človek takýto elektronický nos namontoval do smartphonu. Len či by sme nezabudli používať ten vlastný…