Krása sa nedá popísať tak jednoducho, ako si mnohí ľudia myslia. Tak ako pri celom živote, kedy nie je všetko len čierne alebo biele, takisto ľudia majú iný pohľad na krásu ako takú. Niečo, čo je pre niekoho úplne nádherné, môže byť pre niekoho neatraktívne a naopak. Poučky o kráse síce existujú, no sú modifikovateľné a nedá sa ich držať úplne a neodkláňať sa ani doprava, ani doľava.
 krásný motýl na květině
Krása ako najvyššia estetická hodnota
Pojem krása patrí pod teóriu umenia, čiže pod estetiku. Je to najvyššia kladná estetická hodnota a zaoberali sa ňou filozofi, maliari, hudobníci, spisovatelia, básnici od dávnych čias až do súčasnosti. Všetci sa zhodli v tom, že sa nedá žiadnym spôsobom špecifikovať a konkretizovať, každý človek má na ňu vlastný pohľad a subjektívny názor. Pretože ona sama o sebe je subjektívna.
 žena v sauně
Gréci vždy vedeli, čo je vo veci
Podľa starých Grékov bola krása všetko, čo lahodí zraku a sluchu, čo vzbudzuje obdiv, vyvoláva nadšenie, uznanie a zaľúbu. Krása je dobro. Nie nadarmo formulovali ešte v antickom Grécku pojem kalokagatia, čo je súlad krásy nielen telesnej, ale aj duševnej stránky človeka. Jeden z najvýznamnejších filozofov Platón, sa taktiež nedal v definíciách zahanbiť. Tvrdil, že krása obsahuje podstatné, nadčasové, podlieha premenám v čase, konvenciám a predstavám. Ďalej zašiel až do delení a rozsiahlych opisov tohto jednoduchého slovíčka, ktoré všetci tak dobre poznáme.
 krásná květina
Nehľadajte len na povrchu
Aurelius Augustinus povedal: ,, Mierou, akou v tebe rastie láska, rastie aj tvoja krása, lebo láska je krásou duše.“ Krása nie je len niečo povrchové a plytké. Vedeli to už spomínaní starí Gréci, no uvedomiť by sme si to mali aj my. Netreba sa pozerať len na pozlátko dookola, ale všímať si aj vnútro. Uplatniť sa to dá na všetko. Pekná obálka knihy predsa nezaručí, že sa Vám bude páčiť aj obsah. Takisto ako osoba krásna zvonka, nemusí byť krásna aj vo vnútri. No keď má človek vo vnútri lásku, pochopenie a radosť, nemôže mať v sebe nič iné, ako krásu.

4/5 - (1 vote)