Určite ste už o výletoch do Černobyľu počuli aj vy,, no strach z radiácie vám túto myšlienku zavrhol. Alebo nad tým reálne uvažujete? Čo sa samotnej radiácie týka, môžete byť celkom pokojní. Pokiaľ ste absolvovali interkontinentálny let, alebo röntgen u lekára, dávka žiarenia je rovnaká ako pri celodennej návšteve na tomto mieste. Na svete sú bežne navštevované turistické miesta, kde je radiácia v ohromných množstvách a ľudia o tom prakticky nevedia. Napríklad pláž Guadapari v Brazílii…

černobyl

Prečo teda nie je oblasť znovu osídlená?
Problémom bol napríklad sarkofág, ktorý obaľuje reaktor, a riziko že by sa mohol poškodiť. V tom prípade by znova prišlo k novému zamoreniu radiáciou. Ten bol na jeseň prekrytý oceľovou kupolou, ktorá by mala chrániť okolie 100 rokov. Ďalším problémom je vegetácia, hlavne v Červenom lese. V čase havárie šiel hlavný mrak splodín práve nad týmto lesom a v priebehu niekoľkých mesiacov les vymrel, a uschnuté stromy získali červenú farbu. Tak prišiel les aj k svojmu názvu. Ten bol zničený a pôda zasypaná. V súčasnosti by ste na tomto mieste našli novú vegetáciu, prekypujúcu životom ale aj vyššou radiáciou, z dôvodu, že rastliny ťahajú živiny z hlbších vrstiev pôdy spolu s ňou.

A čo živočíchy?
Nielen pre rastliny ale aj pre zvieratá je táto oblasť doslova rajom. Kto by si predsa dal na večeru ulovené zviera z Černobyľu? A tak sa tu vyskytuje napríklad aj kôň Przewalskeho, ktorý je inak vo voľnej prírode vyhynutý. Turisti môžu sem tam vidieť aj pár domácich obyvateľov, ktorí sa sem vrátili žiť do rodného kraja na vlastné riziko, ako lovia ryby, no môžu byť pokojní, čo sa potravín týka, či už pre obyvateľov ktorí tu žijú alebo pre turistov je jedlo aj voda dovážané z bezpečných oblastí.

stará pouť

Hlavne žiadne suveníry…
Ak sa teda rozhodnete vydať sa na toto dobrodružstvo, či už na jeden alebo dva dni, pozrieť si Pripiať, zábavný park, ktorý mal byť otvorený týždeň po havárií, školy, byty, či hotely, v žiadnom prípade si nesmiete vziať odtiaľto ani len kameň. Oblečenie a topánky, ktoré ste mali na sebe sa odporúčajú vyprať, dokonca niektorí turisti ich rovno vyhadzujú z obavy z radiácie. Ak sa však budete riadiť pokynmi sprievodcov, nemusíte sa ničoho báť. Napriek tomu, že veľa budov bolo vykradnutých a zničených, stále ma toto miesto atmosféru tej doby a zážitok, ktorý v Černobyle získate, vám bude pripadať ako naozajstná cesta do minulosti. Alebo budúcnosti?