Momentálne vstúpili na trh nové audio knihy. Iste, sú tu už dlhšie, ale až teraz začínajú svoje „roky slávy“. Pred nedávnom to boli e knihy, teraz ich pomaly nahrádzajú audio knihy. Za týmito kráskami sa skrýva množstvo faktorov, ktoré ovplyvnia ich predaj. E knihy totiž boli úplne nové knihy, zatiaľ čo audio kniha je prerozprávaná už existujúca kniha, ktorú si môžete aj prečítať. Ale po novom už aj vypočuť.

notebook

Výhody

Medzi výhody audio kníh patrí to, že sa veľmi ľahko čítajú. Respektíve sa počúvajú. Ak cestujete v natlačenom autobuse (tí, čo žijú v Bratislave, vedia o čom hovorím), určite by ste v ňom nevyťahovali normálnu tlačenú knihu. Audio knihu však počúvať môžete, pretože ju máte vo svojom telefóne a dá sa to aj po stojačky.
Nemusíte so sebou nosiť ťažké knihy alebo aj ľahšie knihy. Audio knihu máte neustále pri sebe a môžete si ju pustiť kedykoľvek bude na to príležitosť. Môžete si ju vypočuť napríklad aj pri rôznych športoch alebo rovno pri behaní. Je to účinný a efektívny spôsob. Veď pri behu by ste nevedeli zároveň aj čítať knihu. Za toto má u mňa veľké plus. Ja som si totiž voľakedy dávno už aj sťahovala náučné dokumenty z youtube bez obrazu, pretože som ich len počúvala a chcela som sa vzdelávať hocikde, kde sa to dalo. (moji predchodcovia audio kníh J)

Nevýhody

Za nevýhodou sa môže skrývať to, že ak máte aj chuť čítať, resp. počúvať musíte mať na to vytvorené podmienky. Ak je vonku alebo v autobuse, či vo vlaku príliš hluku, nepôjde to. Nebudete počuť, o čom je daná kniha alebo kapitola. A také počúvanie vás teda naozaj baviť nebude.

Pravej písanej knihe sa nič nevyrovná. Môžete si vypočuť recept, ale stále budete z neho viac vedieť, keď ho budete vidieť na papieri napísaný. Takisto je to aj s celou knihou. Viac si z nej zapamätáte, keď ju budete čítať ako keď ju budete počúvať. Preto napríklad aj v dobrej knihe vám môžu ujsť dôležité súvislosti.
Môže sa stať, že pri počúvaní audio knihy zablúdite myšlienkami niekde úplne inde a nebudete vôbec vnímať, čo počúvate. Zároveň sa už nebudete vedieť o koľko dozadu máte pretočiť. V knihe by ste sa vrátili na začiatok strany, ale tam sa vám oveľa menej krát stane niečo podobné, pretože pri čítaní vnímate, čo čítate.

reproduktor

A ešte by som dodala, že ponuka audio kníh ešte stále nie je taká veľká ako ponuka normálnych tlačených kníh.
Ak už to vyhodnotíte tak, či onak, audio kniha je podľa mňa príjemné spestrenie a efektívne využitie času. Môžete aj behať a aj počúvať knihu, čo by sa inak voľakedy dávno vôbec nedalo. Ja som za to veľmi vďačná. Tak to využite aj vy.