Kanalizačné potrubia môžu svoju funkciu plniť iba ak nie sú upchaté, a to majú na starosti firmy, ktoré sa venujú ich čisteniu. Na sieť potrubí je napojených množstvo domácností, a tak sa niekedy stáva, že nastane havarijný stav, čo znamená upchatie a následné vracanie sa odpadu do bytov, čo je veľmi nepríjemná situácia.

Udržiavanie kanalizácie v čistote a priechodnosti je dôležité, firmy na tento účel využívajú dva spôsoby čistenia, elektromechanický a vysokotlakovým čistením. Nazývame ich aj krtkovanie, ide vlastne o odstraňovanie nánosov a nečistôt, ktoré sú prichytené na vnútornej strane povrchu potrubia a znemožňujú ich normálne fungovanie. Čím viac je potrubie zanesené, tým je menší priechod odpadu cez neho a v konečnom dôsledku tak dochádza k vracaniu sa znečisteného odpadu späť do bytov.

Krtkovanie-9

Najlepší spôsob ako tomu predísť je prevencia. Firmy vykonávajú aj takzvané monitorovanie a trasovanie kanalizačných potrubí s cieľom presne určiť problematické miesto a stav znečistenia, čo umožňuje skorý zásah a opravu bez nutnosti vysokých finančných nákladov. No ak už dôjde k havárii, vyčistenie elektromechanicky je nutné. Pri ňom sa využíva krtkovanie Ab-krtkovanie mobilné zariadenie s elektromotorom, na ktorý je napojená oceľová struna, tá vykonáva vibračný a rotačný pohyb, a tým dokáže uvoľniť všetky nánosy mastnoty a nečistôt z povrchu potrubia.

Vysokotlakové čistenie je druhá možnosť, základom je čerpadlo s vysokotlakovým zariadením, ktoré je zabudované vo vozidle, hadica dlhá až 100 metrov a vysoký tlak vody, ktorým je možné uvoľniť a vytlačiť z potrubia všetky nánosy nečistôt. Dĺžka hadice umožňuje vyčistiť dosť dlhý úsek potrubia naraz, čím je táto metóda veľmi efektívna.

umývanie riadu

Firmy, vykonávajúce krtkovanie, sú ľuďom k dispozícii 24 hodín denne aj počas sviatkov a víkendov, takže sa v čase havárie máte na koho obrátiť. No najlepší spôsob je tomu prechádzať a venovať viac pozornosti prevencii, ktorá v konečnom dôsledku ušetrí nepríjemnosti a aj nemalý balík peňazí.

Posted in Nezaradené