Okrem klasického upratovania a pečenia si vytvorte vlastnoručne rôzne ozdoby v byte. Môžete to robiť samé, alebo aj s deťmi. Strávite tak nezabudnuteľné chvíle, na ktoré budú vaše deti spomínať aj v čase, keď vy tu už nebudete.
Aj ja si spomínam takto na svoju babičku, s ktorou sme vždy v čase predvianočnom robili rôzne ozdoby, keď sa blížili Vianoce. Z ihličia, z imela a sviečok. Zdobili sme všetky kúty vyupratovanej chalúpky. Stromček sa vešal na drevené trámy do stredu izby. Nebol veru na stojane na zemi, ale visel vyzdobený orieškami, jabĺčkami, šípkami. Neskôr zvykla starká zavesiť vedľa stromčeka na drevené trámy pomaranče. Prevliekla cez ne farebnú stuhu a v rôznych výškach od stropu ich tam zavesila. Či to len boli nádherné gule. Pre lepšiu vôňu to nich v pravidelných obrazcoch dávala klinčeky na varenie.

vánoce

  • Skúste si aj vy s deťmi zobrať nádherný veľký pomaranč a voňavé klinčeky, ktoré používate na prípravu grogu, vareného vínka, pečiva. Nemám teda na mysli kovové! Skúste ich zastokávať do pomaranča po obvode, vytvárať obrazce- zvončeky, hviezdičky, krížiky. Osvedčilo sa mi nevytvárať veľa obrazcov na jeden kus. Maximálne dva. Nádherný je aj vtedy, keď je s klinčekmi zdobený po obvode, v niekoľkých kruhoch. Na záver si vezmite farebnú šnúrku a prevlečte ju ihlou cez celý pomaranč. Na konci priviažte ozdobnú mašľu a dĺžku si prispôsobte podľa toho, kde to zavesíte. Najlepšie zvislo dole do priestoru- napríklad z lustra. Klinčeky s pomarančom vám nádherne rozvoňajú celý byt.
  • Alebo si zoberte citróny, malé pomaranče, limetky. Všetko ozdobte klinčekmi ako v predošlom prípade, ale zaveste 3 plody na jednu šnúrku, alebo povrázok. Medzi to môže ísť ešte škorica, v podobe paličiek zaviazaných do hviezdy.

skořice
Izba bude fantasticky voňať. Neuveríte, akú príjemnú pohodu Vianoc dokážu vytvoriť aj takéto obyčajné maličkosti.