Každý z nás už od detstva vníma fakt, že keď vyrastie a dospeje, bude aj on mať svoju vlastnú rodinu, partnera a domácnosť. Detstvo ubehne ako voda, maturita je už minulosť a my sa ocitáme ako dospelí v úlohe rodičov. Máme za sebou niekoľko vzťahov, veď ako sa povie – najlepšie sa učíme na vlastných chybách. Lenže ak už máme vo vzťahu potomka už to nie je o tom, kam ideme na rande, jednoducho musíme myslieť predovšetkým na svoje dieťa a až potom na seba. Robiť a venovať sa jej na sto percent. Správna výchova dieťaťa je celoživotná zodpovednosť a aj v samotnej rodine by mali fungovať určité princípy, na ktorých by sme mali všetci zakladať.

rodiče

Manželstvo a rodinné putá
Na dobrých a trvalých vzťahoch treba dlhodobo pracovať, či už sa bavíme o tých rodinných alebo o priateľoch. Či už ste s partnerom rok alebo desať nemali by ste zabúdať na prejavy lásky, romantiku, poďakovanie. Deti si všetko všímajú a učia sa od vás. Vy ako rodičia ste pre nich vzorom. Základná citová podpora je dôležitá rovnako pre vášho partnera ako pre vaše dieťa, ktoré sa v harmonickom prostredí cíti dobre a hlavne bezpečne.

Komunikácia
Aktívna komunikácia je jeden zo základných pravidiel šťastnej rodiny. Rozhovory sú dôležité nie len pre vaše deti, ale taktiež ovplyvňujú existenciu vášho vzťahu. Rozprávať sa o svojich pocitoch nie je vždy ľahké, ale dá sa to naučiť, len treba tomu venovať pozornosť a chcieť. Ak máte problém spolu ho všetci riešte, ak ste boli na výlete rozprávajte si spoločné zážitky. Alebo si skúste v kruhu rodiny naplánovať rodinnú dovolenku na leto. Trávte spolu voľný čas, pre všetkých je to dôležité.

Rovnováha medzi prácou a rodinou
V dnešnej dobe sme nesmierne vyťažení a máme na pleciach toho naozaj veľa. Práca, domácnosť, nákupy, varenie. Nemali by sme zabúdať na to, že je nesmierne dôležité si nájsť chvíľu na deti a venovať sa im, prečítať si s nimi knihu, ísť na ihrisko alebo sa s nimi zahrať. Čas rýchlo uteká a ani sa nenazdáte a budú aj oni dospelé a vy budete neskôr ľutovať, že ste im nevenovali viac času.

rodina

Disciplína
Poriadok a pravidlá musia byť všade. Týka sa to aj rodiny a samotnej výchove dieťaťa. Dieťa potrebuje mantinely, lebo neustále skúša čo môže a hľadá hranice a vy rodičia ste tu na to aby ste ich určili. Nezabúdajte, že pochvala je dôležitá, no na druhej strane aj samotné pokarhanie formuje ich osobnosť. Ak niečo urobia zle, treba ich na to upozorniť a zvoliť primeraný trest. Rovnako ak vaše dieťa zažije úspech, treba ho pochváliť a napríklad ho odmeniť za snahu.