Z detstva si pravdepodobne spomenieme na tyčinky Margot, alebo rumové pralinky. Z obdobia dospievania možno už aj na samotnú fľašku rumu. Obsah týchto produktov sa má ale podľa nových stanovísk Eú zmeniť, s prídavkom pyroligneo distilallate FL 21.001, ľudskou rečou rumových éterom, sa tak budeme musieť nadobro rozlúčiť.

ulice

•         Zmena receptúry je oficiálna od 22. apríla 2018. Týka sa Čechov i Slovákov.
No aby som bol presnejší, spomenutý rumový éter musel oficiálne zmiznúť iba z tyčiniek, fľaša rumu (tuzemáku) dostala ešte výnimku, repektíve odklad na 5 rokov s tým, že do tejto doby sa musí vyrobiť vhodná alternatíva namiesto vyššie spomenutého prídavku. Nejaká výrazná zmena tak nebude voľným okom viditeľná. Tyčinky ako napr. Margot v obchode zostanú, ale s už dnes pozmenenou receptúrou a Tuzemský um (R sa nesmie udávať) má ešte maximálne 5 – ročný odklad. Odklad pre „tuzemák“ je výnimkou iba pre Česko a Slovensko, v iných európskych krajinách platí od 23. apríla 2018 oficiálny zákaz predávať všetky produkty, ktoré pyroligneo distillate FL 21.001 obsahujú.

alkohol

Rumový éter sa používal v populárnych tyčinkách ako Koko, Margot, Sójové rezy, či Milena. Bez rumovej príchute by to ale nebola tá pravá chuť, na akú už sme dlhé roky zvyklí. No žiaden strach, rumová príchuť zostane, ale pôjde o iný prídavok, aký sa údajne začal vyrábať už v deň stanoveného dátumu. Nariadenie sa týka všetkých pochutinek, doplnok tak pravdepodobne bol nahradený aj v iných, menej známych maškrtkách. Podľa vyjadrení sa pri výrobe kládol dôraz najmä na to, aby bežný zákazník neroroznal podstatný, či vlastne žiaden rozdiel.

obchod

Dokonca prebehli tkzv. senzorické testy na základe ktorých sa ukázalo, že zmena bola cítiteľná v 0 % prípadoch. Test tak dopadol pozitívne na 100 %. To značí, že bežný konzument pravdepodobne nepocíti ani len náznak vykonanej zmeny. V prípade rumových praliniek zmena ešte len prebieha, receptúra zatiaľ nie je domyslená v želanej podobe.