Situácie na medzinárodnej scéne nepraje pravdepodobne nikomu. Môžeme vidieť prírodné katastrofy, sociálne konflikty, pokračujúca imigračná kríza, či medzinárodne politické napätie, hlavne v Ázii, kde situáciu vyhrocuje Kim čong-un so svojím nepredvídaným správaním, ktoré je obzvlášť nepriateľské k západnému kapitalistickému systému. Aby nebolo toho dosť, Trump do tejto ázijskej krízy svojou politikou „prilieva olej do ohňa“. A problémom nie je len Severná Kórea, ale aj Čína, ktorá má aktuálne napäté vzťahy ako s USA, tak aj s Indiou.
A ako to vo vysokých spoločenských sférach býva, politika a teda jej väzby sú úzko napojené na stav ekonomiky a v dobe globalizácie takpovediac na každú ekonomiku, až na tie komunistické.

revoluce

Situácia tento rok veľmi nepraje taktiež Venezuele, kde sa stav krajiny nachádza na pokraji občianskej vojny.
Bloomberg vydal nedávno rebríček Top 10 sa najviac zhoršujúcich ekonomík tohto roka:

1. Venezuela: Inflácia dosiahla úroveň 491 %, nezamestnanosť „iba 7,8%“, aj to len napriek socialistickému režimu, ktorá môže byť navyše umelá. Krajina sa zmieta v socialno-politických nepokojoch. Na jej úpadku sa pripísala aj nízka hodnota ropy, ktorá k tomu práve z Venezuely nepatrí medzi tie kvalitnejšie, čiže je menej zisková. Vyhliadky zatiaľ nie su veľmi prospešné.

korupce

2. Južná Afrika: Inflácia dosahuje cez 10 %, Nezamestnanosť presahuje rekordných 30 %. Krajina stále bojuje s vysokou kriminalitou a HIV nákazou, ktorá je na pomer obyvateľov najvyššia na svete.

3. Argentína: Inflácia dosahuje vysokých 23 %, čo na samotnú krajinu nie až tak veľa, keďže jej inflácia je chronická a opakuje sa dlhé 10 ročia. Horšie je na tom s nezamestnanosťou, ktorá je 31 %.

4. Grécko: I keď v médiách o ňom nie je tak často počuť ako to bolo niekedy, aktuálna ekonomická situácie je mizerná; Inflácia dosahuje 1 %, čo nie je alarmujúce, no nezamestnanosť sa hýbe okolo 23 %, pre porovnanie so Slovenskom, ktoré má len 8,3 %, sme na tom priam výborne.

policie

5. Turecko: Inflácia 8,5 %, nezamestnanosť 20 %. Krajina sa po puči na Erdogana stala ešte viac nestabilnou, čo poškodilo krajinu v dôveryhodnosti. Bezpečnosť krajiny sa nachádza na „bode mrazu“, ktoré komplikujú teroristické útoky zo strany Kurdov.