Viete čo je menič napätia a na čo nám slúži a používa sa? Je to striedač, ktorý z jednosmerného napätia 12V alebo 24V urobí striedavé napätie 230V. Meniče môžu meniť napätie aj opačným smerom, teda zo striedavého na jednosmerné. Tie sa nazývajú konvertory napätia. Stále pribúdajú nové elektronické zariadenia, tak sa rozširuje aj ponuka použitia meničov napätia.

káble z elektrospotrebiča

Najbežnejšie prípady použitia meničov napätia sú v osobných autách, člnoch, lodiach, solárnych zariadeniach, na kempingoch, v obytných automobiloch alebo na chatách či záhradách. Meniče rozdeľuje podľa ich výkonu na meniče s modifikovanou sínusoidou a na meniče s čistou sínusoidou. S modifikovanou sínusoidou nemá tvar hladkej sínusoidy, ide o hranatejší priebeh, ktorý je upravovaný tak, aby sa na sínusoidu podoba. Čistá sínusoida je pre elektroniku a elektronické zariadenia ideálna. Majú oveľa nižšiu cenu a môže sa použiť na notebooky, DVD prehrávače, stolné lampy či nabíjačky na mobilné telefóny. Meniče s čistou sínusoidou majú výstupné napätie tvaru dokonalej sínusoidy. Vhodné sú na použitie s citlivou elektronikou, napríklad na rôzne meracie prístroje, rádiostanice a na medicínske zariadenia. Sú však výrazne drahšie. U meničov sú dva typy výkonov a to špičkový a trvalý.

meranie elektrického napätia

Trvalý výkon je maximálny výkon meniča. Meniče majú aj ochranné mechanizmy. Takýmito ochrannými mechanizmami je teplotná ochrana, prepäťová ochrana, ochrana proti prepólovaniu vstupu, ochrana proti skratu na výstupe, indikácia slabej batérie, ochrana proti hlbokému vybitiu akumulátora, prehriatie alebo ochrana proti vysokému napätiu na vstupe. Ako účinkujú meniče napätia? Účinnosť je zhruba 85-90 percent. Rozumnejšie je vždy kupovať väčšie meniče než je odoberaný výkon. Už ste sa rozhodli pre ten váš vhodný menič napätia? Dbajte na výber toho správneho meniču napätia.