Už tisíce rokov delfíny spolupracovali s ľuďmi viacerými spôsobmi, akými väčšina ostatných zvierat nie. Napríklad, aké iné zviera pomáha rybárom robiť svoju prácu? Inteligencia týchto veľrybovitých cicavcov, vysoko vyvinutá a podobná v niektorých aspektoch ľudskej, ich umiestňuje do pozície, ktorú nemajú žiadne iné druhy.

delfín
 
Veľké množstvo ľudí tvrdia, že prežili neuveriteľný zážitok, v ktorom ich delfín, alebo skupina delfínov zachraňuje pred nebezpečenstvom z mora.
 
Niekoľko príbehov
 
V roku 2002 Austrálčan Grant Dickson rybárčil v severnej oblasti Queenslandu spolu s ďalšími ľuďmi. O niekoľko hodín neskôr sa plavidlo pokazilo, a Dickson sa ocitol sám v strede oceánu a držal sa iba na zvyškoch lode. Mal nejaké rany, ktoré krvácali, po čom sa objavila skupina žralokov, ktoré okolo neho začali krúžiť. Napriek tomu s úžasom sledoval, ako okolo neho vytvoril kruh delfínov, vystrašili žraloky.

delfín v moři
 
V roku 2004 skupina plavčíkov a mladá žena z Nového Zélandu trénovali na mori, keď sa pred nimi objavil žralok biely s dĺžkou približne 3 metre. Našťastie však čoskoro dorazilo malé množstvo delfínov, a zoskupili sa okolo ľudí. Máchali chvostmi a robili veľa hluku, aby odradili žraloka od útoku, až kým sa nerozhodol odplávať.
 
Todd Endris, 24-ročný surfer, sa v roku 2007 vozil na vlnách. Ani mu nenapadlo, že k nemu pripláva žralok biely. Vydesený mladý muž už videl svoju smrť, keď sa náhle objavilo asi 15 delfínov a obklopili ho, aby vytvorili bariéru medzi ním a žralokom. Táto ochrana umožnila Toddovi dostať sa bezpečne na breh, aj keď s ťažkými zraneniami, ale z tých sa neskôr zotavil.

delfíni
 
Prečo delfíny zachraňujú ľudí?
 
Delfíny sa občas správajú ako ľudia. Vo voľnej prírode zvyčajne pomáhajú chorým jedincom, podporujúc ich, aby sa dostali na povrch, aby mohli dýchať. Samice sú milujúcimi matkami venujúce sa potomstvu. Ale prečo delfíny zachraňujú ľudí, keď sú iný druh? Existuje veľa teórií, ktoré sa snažia vysvetliť dôvod, ale doteraz nie je žiaden všeobecne prijatý.
 
Obrana ľudí pred zvieratami, ktoré ich môžu napadnúť, ako napríklad žraloky, je podobné správaniu matiek, ktoré chránia svoje potomstvo. Ďalšie vysvetlenie môže súvisieť s porovnaním charakteristík delfínov a ľudí, pretože obe sú inteligentnými cicavcami. Vďaka echolokácii môže delfín počuť dokonca aj tlkot srdca a uvedomiť si, kedy je človek bezmocný. Je to okamih, keď sa správajú tak, ako by to bol ich kamarát.