V zime sa nám do kina často nechce. Kľučkám divadiel ruky nepodávame. Koncerty sú príliš hlučné, ak aj príde do neďalekého mesta náš hudobný favorit, nemáme na to dostatočný rozpočet. A davové psychózy nemusíme. Nuž aj takto sa správame vo vzťahu ku kultúrnemu či umeleckému zážitku. A nakoniec tá najbežnejšia výhovorka, „veď nemám čas“ ani rodinu navštíviť, čo budem míňať víkendový čas na „kultúru“. V lete je však všetko akési inšie.

rodina

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi, s deťúrencami, ktoré nemusia tráviť hodiny nad domácimi úlohami, s pocitom tepla, ktoré opantáva naše bunky a vôňou ovocných zmrzlinových dobrôt sme nastavení na „iný“ režim. Všade samé reklamné pútače, z rádií sa prihovárajú milé hlasy, oznamujúce také a onaké festivaly. Nielen vo veľkých mestách, ale aj v malých dedinkách celé leto žije hudbou, folklórom, festivalmi a hlavne turistami.

Počúvajme viac, otvorme oči a vnesme do duše umelecký zážitok

Čas letných prázdnin je všeobecne považovaný za čas, ktorý sa akoby spomalil. Deti sú oslobodené od školy, od krúžkov, rodičia majú síce pocit zvýšenej zodpovednosti, ale na druhej strane radi obetujú svoju možnú dovolenku práve na toto letné „dvojmesačie“. Nemusíme mať ani horibilný rozpočet na akési kultúrne vyžitie, stačí si viac všímať okolie a zistíme, že takmer v každej druhej dedine, v každom meste máme možnosť bezplatne zažiť ošiaľ radosti, započúvať sa do tradičného folklóru alebo len tak s davom splynúť na hudobnom festivale. A v septembri deti nostalgicky spomínajú na dva krásne mesiace, kedy s rodičmi mohli zažiť pocit pohody a bezpečia a hlavne pocit byť s nimi trochu inak, ako vo „všedné“ dni, kedy práca a školské povinnosti zamestnajú všetkých členov rodiny.

folklor

Či už máte radi taký typ modernej zábavy, film na plátne v centre mesta, alebo tradície v prírode, toto všetko je v lete možné. Nenechajte si ujsť možnosť vyraziť s vašimi deťmi za kultúrou. Obohatíte tým nielen seba, ale deťom zabezpečíte neobyčajný pocit slobody a hravosti a kultúre všeobecne dáte „zelenú“. Stačí už len vedieť, kde máte šiltovky, ruksaky, krém na opaľovanie a slnečné okuliare. Potom sadnúť do auta, v lepšom prípade na bicykel a privítať leto s kultúrou v duši, veď v sychravej jeseni už nebude možnosť vychutnať si koncert na zelenej lúke.